Warning: mysql_result(): Unable to jump to row 0 on MySQL result index 52 in /data/web/virtuals/194613/virtual/www/domains/timelux.cz/modules/news/newsController.php on line 249
" /> Strojky v náramkových hodinkách | TimeLux

Strojky v náramkových hodinkách

Náramkové hodinky zdobí dámská a pánská zápěstí od roku 1904. Tehdy nahradily svého předchůdce – hodinky kapesní. Na ruku se upevňují buď pomocí kovového navlékacího náramku – ten může být „otevřený“ neboli rozpojitelný, či „uzavřený“, a tedy pružný. Délku lze většinou upravit tak, aby vyhovovala každému zápěstí. Druhou možností je řemínek, který se vyrábí z kůže, plastu, textilie a zapíná se na malou přezku. Na hodinkách jsou upevněny tzv. stěžejky, v nichž je náramek uchycen na pevno sponou a řemínek je jimi provlečen a prochází pod pouzdrem hodinek. Poznámka: stěžejka je dutá trubička, v níž je vložena pružinka; ta rozpírá dva čepy na koncích trubičky a ty pak pevně zapadají do otvorů v úchytech hodinek. Náramkové hodinky – kromě toho, že nám ukazují přesný čas, mívají datumovku, případně stopky a velmi často jsou i vodotěsné. Jsou však záležitostí nejen praktickou, ale též módním doplňkem, předmětem prestiže a společenské reprezentace. Ty nejdrahocennější bývají vyrobeny ze zlata, případně z titanu a zpravidla jsou zdobeny drahými kameny. Náramkové hodinky tvoří kromě pásku a náramku pouzdro, strojek a sklíčko, které je vyrobeno z plastu nebo může být minerální či tvrzené minerální, anebo safírové.

Náramkové hodinky nás provází už celých 115 let

Hodinkové strojky

Srdcem každých hodinek je velmi jemný mechanismus - hodinkový strojek. Čím kvalitnější strojek si zákazník vybere, tím víc se může spolehnout na „správný čas“, který je v současnosti opravdu naším pánem. Jen si vezměte, kolikrát denně se na hodinky na ruce podíváte…

Strojky dělíme na:

  • Mechanické – pohonem, čili zdrojem energie je zde spirálová pružina (tzv. pero), která je v lepších hodinkách uložena ještě v pérovníku. Strojek tvoří oscilátor (setrvačka), který kmitáním posouvá zuby stoupacího kola a tento pohyb se přenáší soustavou ozubených převodů na minutové kolo, k němuž je připevněna minutová ručička. A od pohybu minutového kola se odvíjí i pohyb hodinové ručičky. Náramkové hodinky s tímto strojkem se natahují korunkou na boku hodinek (ta slouží i k nastavení času), a tehdy strojek vydrží v chodu 24 – 48 hodin; anebo může jít o automat - excentrický rotor, jenž se při pohybu ruky otáčí a natahuje pero. Kromě času ukazují hodinky datum, mívají stopky, chronometr, anebo dokonce mechanický budík. Životnost mechanických hodinek může být údajně až 80 let.

  • Elektronické – hodinky s elektronickým strojkem mohou mít buď ručičky (hodinky analogové), nebo mohou být digitální (indikace číslicová). Zdrojem energie je baterie (často též solární energie a jako zdroj se začíná využívat už i tělesné teplo); oscilátor bývá zpravidla řízený křemenným výbrusem (generuje přesné časové impulsy pomocí krystalu křemíku), nazývaným quartz – odtud název quartzový strojek.  Přesnost strojku je dána kvalitou krystalu. Životnost quartzových hodinek se udává kolem 25 let.

 

 

Pánské společenské hodinky

Muži, kteří mají zájem o tu nejvyšší kvalitu, si mohou zakoupit luxusní pánské švýcarské hodinky Bisset Giorgio; ty mají vestavěný strojek Ronda Swiss Eol, který pochází rovněž ze švýcarské provenience; strojek je quartzový, na baterii, takže na časovou přesnost se mohou majitelé těchto náramkových hodinek spolehnout; hodinky ukazují hodiny, minuty, vteřiny, datum a mají chronograf; navíc jsou vodotěsné, odolnost je WR50. Někdy jsou vybaveny též zvukovým signálem – budík. Strojky Ronda mají více rozměrů (průměr 23,3 mm a 25,6 mm), takže je lze použít do pánských, dámských i unisex hodinek; avšak i malý strojek je možné vložit do hodinek s velkým ciferníkem – strojek se usadí do ocelové výztuhy, a ta vyplní prostor mezi strojkem a pouzdrem.

Další kvalitní strojky, kromě značky Ronda, jsou Eta, Valjoux, Valgranges, Venus, Sellita, Casio, Miyota, Valanvron, Seiko, Prim (vesměs se jedná o automaty). Používají se do náramkových hodinek jak luxusních, tak designových, módních a stylových a také klasických, a to v provedení dámském i pánském. Strojky uvedených značek jdou velmi přesně, maximální odchylka je půl sekundy za den. Uvedené strojky se používají v hodinkách Certina, Tissot, Omega, Longines, Citizen, Hamilton, Tag Heuer, nebo Breitling či Mido.

Hodinky v akci

Někomu však stačí levné hodinky, které se dají koupit třeba v akci se slevou, anebo i ve výprodeji je možné si pořídit skvělé designové pánské hodinky levně (např. zn. Gino Rossi).

Digitální hodinky Casio

K oblíbeným značkám patří japonské náramkové hodinky Casio. Jsou to nejprodávanější dámské i pánské hodinky, neboť je u nich zaručena stoprocentní přesnost - hodinky jsou řízeny pomocí moderní technologie, a to rádiovým signálem. Společnost Casio jako první uvedla kdysi na trh digitální hodinky.

Sportovní digitální hodinky

Zapomínat by se nemělo ani na sportovní hodinky - jsou konstruovány tak, aby odolaly větším otřesům a různým mechanickým vlivům. Většina z nich má, kromě základních funkcí, ještě třeba světový čas, stopky, automatický kalendář či ukládání jmen a telefonních čísel. 

A závěrem…

Dnešní hodinky už neměří jen čas; takzvané Smart hodinky disponují mnoha dalšími funkcemi, např.: 3D kompas, odčitatelné stopky pro udržení konstantního tempa, podsvícení hodinek LED diodou, automatická korekce ručiček, barometr včetně bouřkového alarmu, indikátor stavu baterie, snooze – opakované buzení, zaoblené sklo hodinek, GPS navigace, dotykový display, vodotěsnost a nárazu vzdornost, datová paměť, vestavěné čidlo na měření hloubky, krokoměr, atd. 

 

Pro kutily se prodávají i samostatné hodinkové strojky – s jeho pomocí mohou doma vytvořit unikátní výrobek.

Při koupi náramkových hodinek by si měl každý zodpovědět otázku: „při jaké příležitosti budu hodinky používat?“, a podle toho si pak snadno vybere. Jeden chce digitální hodinky s krokoměrem, starším osobám budou víc vyhovovat hodinky s velkým ciferníkem, a dalším stačí pánské či dámské klasické hodinky.

Hodinky shop - u nás najdete kvalitní hodinky za rozumnou cenu, dokonce i dřevěné pánské hodinky.


Zpět do magazínu
Nahorů