" /> Kde se vzaly náramkové hodinky? | TimeLux

Kde se vzaly náramkové hodinky?

Napadlo vás někdy, proč se vlastně říká hodinky náramkové, a ne řemínkové nebo třeba zápěstní (jako v angličtině – wrist watch)? První hodinky určené na zápěstí totiž opravdu měly podobu náramku a byly módní výsadou urozených dam.

Náramkové hodinky – královský dárek

Vynálezce náramkových hodinek není znám, zpočátku se ani nebraly jako ukazatel času, spíš jen výstřední ozdoba luxusního šperku, která spadala do kompetence klenotníků. Jednu z prvních zmínek o náramkových hodinkách najdeme v roce 1571, když je jako luxusní dárek královně Alžbětě věnoval vévoda Robert Dudley. 

Hodinky byly po dlouhou dobu dámskou výsadou

Ačkoliv náramkové hodinky byly známy po staletí, patřily do sekce dámských ozdob. Muži dávali přednost hodinkám kapesním, jednoduše proto, že potřebovali spolehlivé přístroje. Tehdejší hodinkové strojky byly křehké, citlivé na poškození a zanesení prachem. 

Proto je muži schovávali v kapsách a vytahovali jen v případě potřeby. Dámské hodinky byly vyhrazeny jako módní výstřelky pro bohaté dámy, drobné strojky totiž nebyly nijak přesné a trpěly častými poruchami. 

Za rozšíření pánských náramkových hodinek může armáda

Přelom 19. a 20. století patřil k neklidným válečným dobám. Při bojových akcích vojáci potřebovali obě ruce – tomuto požadavku již kapesní hodinky nevyhovovaly. První zmínky o pánských náramkových hodinkách nacházíme v denících britských vojáků, kteří bojovali v Búrských válkách koncem 19. století. 

Vznikla tak poptávka zakrátko i nabídka. Několik společností začalo pánské náramkové hodinky na kožených řemíncích vyrábět ve velkém. Netrvalo dlouho a staly se běžným, masově vyráběným a levným módním doplňkem, který vlastnil prakticky každý. 

Dnes se náramkové hodinky specifikovaly tak, že si vyberou všichni. Sportovci si mohou vybrat z mnoha funkcí, milovníci tradic ocení jednoduchou praktičnost za přijatelnou cenu a vrcholoví byznysmeni zase kvalitní luxus, který jim dodá tu správnou módní reprezentaci.


Zpět do magazínu
Nahorů