Warning: mysql_result(): Unable to jump to row 0 on MySQL result index 52 in /data/web/virtuals/194613/virtual/www/domains/timelux.cz/modules/news/newsController.php on line 249
" /> Hodinková sklíčka | TimeLux

Hodinková sklíčka

Sklíčko je nutné považovat za důležitou součást hodinek. Kryje a chrání číselník; s poškozeným číselníkem je to totiž skoro stejné, jako s poškozeným strojkem – nezjistíte čas, ani se nemůžete spolehnout na žádnou z přídavných funkcí hodinek. Sklíčko je velmi namáhaná část (při nošení se odírá, neunikne škrábancům a vrypům a dokonce se může i rozbít), a proto je třeba zvolit takové hodinky, které mají kvalitní sklo.

Nejprve se kapesní i náramkové hodinky osazovaly křišťálovým sklem, neboť jiný průhledný materiál nebyl tehdy ještě známý. Tento druh hodinkového skla byl však značně křehký a měl nízkou odolnost proti otřesům. Pokud jste někdy kapesní hodinky viděli, jistě si vzpomenete, že měly přes sklo ještě kovové víčko – mnohdy filigránsky zdobené, anebo stříbrnou mřížku.

Ty doby jsou však již za námi, postupem času přišly na řadu minerály a plast. Dnes najdete plast (akrylát – plexisklo) už jen u velmi levných hodinek, ale i ten je tvrzený. Jeho výhodou je odolnost vůči nárazu a při rozbití se tvoří tupé střepy. Jemnější škrábance jdou dokonce z plexiskla vyleštit speciální pastou, která obsahuje mikrobrusivo.

Vysokou kvalitu mají sklíčka minerální a safírová.

Minerální hodinková sklíčka 

Nejčastěji se používá minerální křemičité sklo – živec (stupeň tvrdosti 6). Díky svému složení (vysoký podíl křemene), použité technologii a povrchovému tvrzení mají skla tvrdost skutečně vysokou a odolávají jak poškrábání, tak i nárazům. Někdy bývají tato sklíčka opatřena antireflexní vrstvou – získá se tak lepší čitelnost číselníku při dopadu světla. Japonský výrobce hodinek Seiko osazuje své produkty tvrzeným minerálním sklem, nazývaným Hardlex. Na stupnici tvrdosti ho najdete až na sedmičce – křemen. Hardlex je velice odolný a tlaku odolává lépe než sklo safírové. Proto se tento druh hodinkového skla používá i do modelů pro extrémní zatížení, například pro potápěče.
Největší výběr pánských hodinek s minerálním sklem vám u nás nabídne značka Gino Rossi.

 Sapphlex

Jedná se o minerální sklo, které je pokryté ještě syntetickým safírem. Tvrdost syntetického safíru je jen o málo nižší než má diamant. 

Safírová sklíčka do hodinek 

Vyrábí se speciální technologií z bloků umělého safíru (syntetický korund). Srovnáme-li je se skly minerálními, zjistíme, že jsou více než pětkrát odolnější vůči odření a vrypům. Syntetický safír je z chemického pohledu stejný jako safír přírodní, rozdíl je pouze v barvě – umělý safír je čirý, kdežto přírodní safíry mají různá zabarvení. Safírové sklo se používá spíše u dražších a luxusních hodinek. Sklíčko může být ploché, anebo klenuté – čím víc je zakřivené, tím je dražší.

Zajímavým testem, jak poznat, zda se u hodinek jedná o minerální či safírové sklo, je přiložení obojích hodinek sklem na čelo - safírové vás údajně bude chladit déle a minerál se rychle zahřeje.
 


Zpět do magazínu
Nahorů